środa, 26 października 2011

ściagacz patentowy

Potrzebowałam długiego miękkiego szalika i przypomniałam sobie o ściągaczu patentowym, który jest bardziej ozdobną wersją  zwykłego,  składającego się z oczek lewych i prawych na zmianę.
Dla mnie ściągacz patentowy  to ścieg idealny, bo nie lubię robić oczek lewych.
Ścieg jest baaardzo prosty, ale wszystkie dostępne opisy przedstawiają go bardzo zawile.
To moja wersja:
- nabrać na druty parzystą liczbę oczek i przerabiać:
1. rząd – 1 o. brzegowe zdjąć bez przerabiania * 1.o.prawe, 1 narzut, 1 o. zdjąć bez przerabiania* 1 o.brzegowe kończące robotę (przerabiać zawsze na lewo)
- to co między gwiazdkami przerabiać aż do wyczerpania oczek -
2. rząd – 1.o. brzegowe zdjąć bez przerabiania * oczko nie przerobione z poprzedniego rzędu przerobić razem z narzutem na prawo, 1 narzut, 1 o. zdjąć bez przerabiania* 1.o. brzegowe końcowe (przerabiać zawsze na lewo)
Wszystkie następne rzędy przerabiamy tak jak rząd 2.


Ładnie wygląda połączenie zwykłego ściągacza 1:1 ze ściągaczem patentowym np. przy robieniu czapki. Całość się rozszerza w natualny sposób bez dodawania oczek.
Ale jakoś nie mogę wymyśleć sposobu na patentowy w okrążeniach.. 

To niemożliwe, żeby się nie dało. Musze nad tym popracować, bo nie chce mieć szwu w czapce.
 

6 komentarzy:

 1. Z tej włóczki jest dodatkowo dekoracyjny.

  OdpowiedzUsuń
 2. a może podpowiedzieć jak zrobić patent na okrągło,ja już rozgryzłam cordoba52

  OdpowiedzUsuń
 3. wielkie dzieki za odzew. w miedzyczasie jednak znalazłam sweter w gazetce Dropsa robiony patentowym na okragło. Byc moze nawet go zrobie wkrótce. pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
 4. A może w co 2 rzędzie robić prawe i lewe , a w co 2 sie wkłuwać oczko niżej w prawe? Nie próbowałam, teoretycznie kombinuję. gracha

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja robiłam ścieg patentowy na okrągło tak:
  pierwsze okrążenie oczka prawe przerabiam o rząd niżej (dwa rzędy znaczy),
  a w następnym okrążeniu przerabiam oczka lewe też wbijając drut o rząd niżej. Te lewe są przekręcone, więc jeśli chcecie mieć tak samo jak z przodu robótki, to trzeba te oczko przełożyć "na prosto".
  Nie za zawile to wytłumaczyłam?

  Pozdrawiam. Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. pomóżcie chciałam zrobić sobie taki komin patentowym, ale nie wychodzą te oczka takie ładne. oczka do przerobienia na drucie lewym są strasznie ścisło trudno mi je posuwać do przerobienia, nie wiem już co robię źle. Za to jak robię patentowy bez narzutów a wkłuwane nie ma problemu ładne są mięsiste...

  OdpowiedzUsuń